23 maj 2014
Wycieczka do Muzeum w Raciborzu
„Dawne techniki dentystyczne", to jedna z ekspozycji w Muzeum Raciborskim, na którą wybrał się I i II rok Higieny Stomatologicznej. Ekspozycja prezentuje przedmioty używane w stomatologii i technice dentystycznej, zebrane przez kolekcjonerów Kazimierza i Wojciecha Sterańczaków. W kolekcji stomatologicznej znajdują się dawne fotele dentystyczne, wiertarki, kolumny z kompletnym wyposażeniem w instrumenty do leczenia i usuwania zębów, narzędzia, w tym XIX wieczna wiertarka ręczna oraz przyrządy do wyrywania zębów np. tzw. "kozia stópka", a także wzorniki, chemikalia i urządzenia pomocnicze (np. koferdam). W części techniki dentystycznej prezentowane są urządzenia do obróbki metalu, gumy i kauczuku oraz szlifierki, wulkanizatory, piecyki i sprężarki powietrza.
W licznych zbiorach oko uczennic przyciągnęła wystawa „W Domu Ozyrysa", imitująca komorę grobową gdzie prezentowany jest zespół zabytków starożytnego Egiptu. W jego skład wchodzą: mumia Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch, kartonaż i dwa drewniane, antropoidalne sarkofagi. Eksponowaną mumię owinięto od stóp do połowy ramion w oryginalne bandaże, kartonaż i sarkofagi zaprezentowano oddzielnie. Całość ekspozycji w doskonały sposób ilustruje ostatnie fazy mumifikacji związane z bandażowaniem ciała i umieszczeniem go w kartonażu i sarkofagach.
Po wrażeniach duchowych przyszedł czas na zimne, pyszne raciborskie lody i odstresowujący przed egzaminami zawodowymi spacer po Arboretum.